DA 12 - Avia A 30

Dopravní technický automobil DA 12 - A 30 je požární automobil, určený pro úplné požární družstvo. Automobil je určen pro požární jednotky v průmyslových závodech, obcích a menších městech. Automobil sestává z podvozku AVIA A 30 s kabinou řidiče pro tři osoby a samostatné skřínové karoserie, kde je v přední části kabina pro 6 osob, vytápěná nezávislým naftovým topením. Karoserie je účelově vybavena výstražným a rozhlasovým zařízením. Vzadu za kabinou mužstva je karoserie upravena pro uložení technických prostředků a příslušenství včetně přenosné motorové stříkačky PS 12 R.

 

Vysvětlení označení:

DA - dopravní automobil

12 - výkon čerpadla 1 200 litrů za min.

A30 - typ podvozku

 

Technické údaje dopravního automobilu:

Hmotnosti:

Pohotovostní: 4 490 kg
Užitečný náklad: 830 kg
Celková hmotnost: 5 320 kg

Rozměry:

Délka: 5 610 mm
Šířka: 2 230 mm
Výška: 2 675 mm

Motor:

Typ: Avia 712-01
Počet válců: 4
Vrtání: 98 mm
Zdvih: 110 mm
Objem válců: 3 319 ccm
Plný výkon: 58,8 kW při 3 200 ot./min
Obsah nádrže na palivo: 70 l
Spotřeba při jmenovitém výkonu: cca 13,5 l/hod

 

 

 

Přenosná motorová stříkačka - PS 12 R

Stříkačka PS 12 (R) je určena pro požární jednotky v průmyslových závodech a menších obcích, kde jsou k dispozici dostatečné vodní zdroje. Vlastní stříkačku lze přenášet čtyřmi osobami a proto jí lze použít při hašení požáru k nasazení i na špatně přístupný vodní zdroj.

 

Technické údaje přenosné motorové stříkačky PS 12 R

Hmotnosti:

Pohotovostní: 185 kg
Základní (bez PH): 164 kg

Rozměry:

Délka: 900 mm
Šířka: 603 mm
Výška: 835 mm

Motor:

Typ: Škoda 981 (Octavia Super)
Počet válců: 4
Vrtání: 72 mm
Zdvih: 75 mm
Objem válců: 1 221 ccm
Stupeň komprese: 7,5
Trvalý výkon při částečném zatížení: 25 kW při 3 500 ot./min
Nejmenší tlak mazacího oleje: 80 kPa
Obsah nádrže na palivo: 23 l
Spotřeba při jmenovitém výkonu: cca 11,5 l/hod

Čerpadlo:

Jednostupňové, odstředivé s plynovou vývěvou
Jmenovitý výkon: 1200 l/min při tlaku 0,8 MPa a sací výšce 1,5 m
Max. sací výška: 7,5 m

 

 

 

Přenosná motorová stříkačka - PS 8

Stříkačka je vyrobena dle ČSN 38 9322. Její vybavení je určeno ČSN 38 9311.

Motor SM 31:

Dvoudobý, dvouválcový, řadový motor s označením SM-31 (Stratílek motor o výkonu 31 koní), chlazený vodou nuceným oběhem požární vody z čerpadla. Klikový hřídel a ojnice jsou uloženy ve válečkových a kuličkových ložiskách. Zapalování magnetoelektrické magnetem PAL, zapalovací svíčky PAL 175 se závitem M14x1,5. K přípravě palivové směsi slouží karburátor Jikov 30 LOH-O-33 a na PS-8 je umístěna nádrž na benzín o objemu 26 litrů. Startování motoru je ruční, pákou na čelní skříni motoru. Na hlavě válců je upevněna vývěva, která umožňuje nasátí vody do čerpadla a do činnosti je uváděna pákou rozdělovacího kohoutu. Při vysávání je přerušeno zapalování druhého válce, nespálená směs paliva a vzduchu prochází uzavíracím kuželem přes zpětný ventil do vysávacího zařízení a současně je klapkou uzavřen i výfukový otvor druhého válce. Tím vzniká ve vývěvě potřebný podtlak. Vnitřní prostor vývěvy spojuje trubka s vnitřním prostorem čerpadla. Vnějším tlakem vzduchu je pak voda hnána savicemi do čerpadla. Nejvyšší dosažitelný podtlak plynové vývěvy je 8 m vodního sloupce.

 

Technické údaje přenosné motorové stříkačky PS 8

Hmotnost:

Pohotovostní: 160 kg

Rozměry:

Délka: 850 mm
Šířka: 540 mm
Výška: 850 mm

Motor:

Typ: SM-31
Počet válců: 2
Vrtání: 92 mm
Zdvih: 85 mm
Objem válců: 1 143 ccm
Trvalý výkon při částečném zatížení: 23,12 kW při 3 000 ot./min
Obsah nádrže na palivo: 26 l
Palivo: směs benzínu Normal s olejem DT v poměru 1:20 (1 litr oleje s 20 litry benzínu)

 

Čerpadlo H 800:

Dvoustupňové, vysokotlaké čerpadlo s typovým označením H 800. Oběžná kola má naklínovaná na silném hřídeli a stažena maticí. Na sací straně čerpadla je hřídel uložen v bronzovém ložisku a na druhé straně u motoru je spojen přírubou přímo na setrvačník motoru. K utěsnění prostoru čerpadla slouží provazcová ucpávka s pěti těsnícími kroužky. Ty se podle potřeby dotahují ucpávkovým kroužkem a ucpávkovou maticí. K mazání čerpadla slouží tlaková maznice na skříni čerpadla. Maže se mazacím tukem 3 od firmy Benzinol n.p. Na skříni čerpadla jsou umístěny měřidla a ventily: Manovacuometr - udává podtlak na sací straně v metrech vodního sloupce (m v. s.) při sání z volného zdroje nebo udává tlak při sání z tlakového zdroje v m v. s. (10 m v. s. = 1 atp). Manometr - udává přetlak na výtlačné straně v m v. s. Výtlačné ventily – slouží k uzavření průchodu vody. Ve vřeteni výtlačného ventilu jsou posuvně uloženy uzavírací talíře, které na ventilová sedla přitlačuje pružina. Pákou rozdělovacího kohoutu se uvádí v činnost vývěva a zapojuje se chlazení motoru. Je umístěn mezi výtlačnými ventily. Po odšroubování zátky zavodňovací nálevky se čerpadlo a savice zalije vodou. Používá se, jen pokud nefunguje vývěva a je umístěna na sacím hrdle čerpadla. Vypouštěcí zátka slouží k odvodnění čerpadla po skončení provozu. Je umístěna na spodní části čerpadla.

Technická data čerpadla:

Jmenovitý výkon: 800 l/min při tlaku 800 kPa
Max. sací výška: 7,5 m

 

 

 

Řetězová motorová pila - Husqvarna 435 e

Nová, lehká a výkonná pila druhé generace pro všestranné použití je ideální pro ty, kteří hledají snadno ovladatelnou pilu, kterou lze velmi snadno nastartovat. Snadno se startuje i při pomalejším zatažení za startovací šňůru, má výklopná víčka nádrží. Poháněná motorem X-Torq® s nižší spotřebou paliva a sníženou hladinou emisí. Pila je vybavena palivovou pumpičkou a funkcí automatického vrácení spínače z polohy STOP do pohotovostní polohy pro snadné startování.

 

Technické údaje:

Hmotnost:

Pohotovostní: 4,2 kg

Motor:

Typ: 435 e
Počet válců: 1
Objem válce: 40,9 ccm
Trvalý výkon při částečném zatížení: 1,6 kW při 9 000 ot./min - volnoběh 2 900 ot./min
Obsah nádrže na palivo: 0,25 l
Palivo: benzin

 

 

 

Elektrocentrála - HERON EGM 30 AVR

Benzínová elektrocentrála HERON EGM 30 AVR je osazena osvědčeným motorem Heron s ventilovým rozvodem OHV. Elektrická část je vybavena AVR regulací výstupního napětí. Jak je u průmyslových elektrocentrál Heron zvykem, je i tato elektrocentrála osazena v masivním trubkovém rámu. Je to výhodné pro snadné přenášení a ochranu stroje proti poškození. Na výstupu elektrocentrály je jedna fáze o 230 V. S tímto generátorem lze napájet naprostou většinu domácích spotřebičů a velkou část elektrických strojů. Generátor se tak hodí pro montážní práce, stavebnictví, chaty, chalupy. Lze jí použít i jako záložní zdroj energie.

 

Technické údaje:

Hmotnost:

Pohotovostní: 45 kg

Rozměry:

Délka: 440 mm
Šířka: 590 mm
Výška: 450 mm

Motor:

Typ: HM210F
Počet válců: 1
Vrtání: 75 mm
Zdvih: 45 mm
Objem válců: 208 ccm
Maximální výkon: 2 800 W / 230 V
Obsah nádrže na palivo: 15 l
Palivo: benzin

 

VRVN - Variabilní ruční vyproštovací nástroj

Variabilní ruční vyprošťovací nástroj VRVN 1-220 s uchycovacím popruhem je nástroj sloužící k prorážení, přesekávání, prosekávání a stříhání plechových obalů, plechových stěn u karoserií vozidel. Dělení drátů, lanek a kabelů, dále k páčení, ohýbání profilů a rozřezávání plachtoviny či jiných textilií. Používá se k tvorbě a rozšiřování otvorů ve stěnách, dveřích, pláštích vozidel či jiných zařízení, případně páčení, sekání či dělení materiálů za účelem vyprošťování obsluhy, přepravovaných osob, či uvolnění osob uvězněných v uzavřených prostorech. Popruh slouží jen k uchycení nástroje jako součást výstroje.

 

Variabilní ruční vyprošťovací nástroj je tvořen dvěma základními částmi

 1. Víceúčelová hlavice s nosnou trubkou - rukojetí
 • Má tři činné části. Prorážecí trojboký hrot, který převážně slouží k vyražení otvoru v plechových pláštích pro založení otvíráku při dělení – řezání plechů nebo prorážení skel, případně k zarážení do materiálu a tím vytvoření kotvy
 • V oblouku pod prorážecí hrotem je vytvořen úsek ostří pro prořezávání plachtoviny nebo jí podobných textilních či plastických krytin. Vlastní sekací část s břitem slouží k odsekávání materiálu, či přesekávání kabelů, lanek, slabých drátů a výztuží. Při hlubokém zaseknutí může opět sloužit jako kotva
 • Po bocích jsou samostatné páčící klínové ozuby. Ozub umístěný ve směru rukojeti je od ní oddělen polootevřenou drážkou s možností uchycení kruhových profilů. Na čele hlavice je vyhnutý ozub, kterého je možno použít pro nadzdvihování či odtlačování břemen či vlastnímu páčení. Na oblouku mezi oběma ozuby je hrubé, které blokuje proklouznutí pracovní hlavice po opěrné ploše. Uprostřed hlavice jsou dva průchozí otvory, které slouží k vložení tyče – páky od druhé části variabilního nástroje. Tím je možno prakticky zdvojnásobit sílu vyvozovanou páčením. Do hlavice je vetknuta nosná trubka - rukojeť, která je kryta rázy pohlcujícím materiálem. Uvnitř trubky je uložena a zajištěna páka s otvírákem
 1. Víceúčelový sekací a stříhací nástroj tzv. otvírák s pákou
 • Otvírák s pákou tvoří druhou funkční část, která slouží k odsekávání šroubů, nýtů, hlav svorníků, čepů závěsů dveří či oken apod. Hlavice s trubkou použijeme jako tlouku, přičemž páka a trubka slouží jako vedení. Kromě již zmíněného sekáče je na otvíráku podélné vybrání s ostřím, proti kterému je v ústí vybrání ostré zoubkování. Toto uspořádání zabraňuje prosmyknutí otvíráku při „stříhání“ materiálu přes jeho břit. Předlité vybrání na lemu otvíráku slouží k bočnímu zachycení kabelu, lanka či výztuže, které lze potom snadněji přeseknout na rovné ploše otvíráku.

 

Džberová stříkačka  20L

Jedná se o ruční stříkačku pro hašení vodou - vhodná zejména pro hašení malých požárů v lese a v nepřístupném terénu, na půdách a podobně, kde je obtížné dosáhnout pomocí požárních hadic. Dále je vhodná k výcviku a soutěžím mladých hasičů. Džberová stříkačka je povolena pro hru PLAMEN.
Vysoký výkon (dvojčinný píst).

 

Technické parametry:

 • váha: 7,75 kg
 • objem: 20 l
 • vyrobeno z plastu
 • dvojčinná pumpa
 • vyměnitelná hlava pro uchycení pumpy
 • požární hadice D25 se spojkami - 3 m
 • proudnice D25 s triskou - Ø 4mm

 

Tažné vyproštovací popruhy - 6000 kg

 • Délka 4 m
 • Uzávěry 2 karabiny
 • Barva reflexní žlutá